Kwiaty Poradnik

Szafirki – wyjątkowe wiosenne rośliny

Szafirki to piękne kwiaty o wyjątkowym, delikatnym wyglądzie. Sprawdzą się zarówno do uprawy w ogrodzie jak i w doniczce na balkonie, a nawet w domu.

W każdym miejscu będą potrzebowały jednak nieco innej pielęgnacji.

Szafirki zaliczają się oczywiście do roślin cebulowych. Charakteryzują się wyjątkowymi kwiatami przypominającymi malutkie dzwoneczki. Kwiaty te mają zazwyczaj kolor niebieski w różnych odcieniach, czasem nawet zabarwią się na fioletowy w zależności od warunków atmosferycznych.

Osiągają do 20 cm wysokości wraz z kwiatostanami.

Nie są bardzo wymagające, wystarczy poznać kilka podstawowych zasad ich uprawy, aby cieszyć się ich dekoracyjnym wyglądem.

Szafirki w doniczkach

Wymagania

Kwiaty te najlepiej czują się w glebie umiarkowanie wilgotnej. Nie lubią ani zbyt suchej ani zbyt mokrej ziemi. Preferują podłoże o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Lubią półcień lub umiarkowane słońce.

Szafirki najlepiej sadzić jesienią, na przełomie września i października. Szafirki w doniczkach kwitną od wiosny do jesieni.

Pielęgnacja

Ważne, aby zadbać o odpowiednie nawodnienie roślin, zwłaszcza wiosną. Kwitnienie wyczerpuje rośliny, dlatego potrzebują wody i składników odżywczych. Podlewając rośliny w doniczce musimy uważać, aby nie zalać cebulki, ponieważ doprowadzi to do gnicia.

Nawożenie przeprowadza się wyłącznie od kwietnia do końca maja. Najlepiej zastosować kompost lub nawóz wieloskładnikowy.

Pędzenie

Pędzenie to specjalny zabieg, który przeprowadza się na cebulach szafirków, aby w dowolnej porze roku.

Do zabiegu potrzebne nam będą jedynie parapet, lodówka i oczywiście zdrowe cebulki.

Jak pędzimy?

Cebulki wkładamy do lodówki i zostawiamy na około 10-15 tygodni. Ma to na celu dostarczenie szafirkom odpowiedniej dawki zimna, tak jak podczas zimy. Pobudzi je to do kwitnienia.

Następnie sadzimy cebulki szafirków w doniczkach. Wkładamy je tak, aby 1/3 została odkryta. Kiedy cebulki poczują słońce zaczną rosnąć.

Po posadzeniu szafirki powinny pozostać w temperaturze nie przekraczającej 15 stopni. Wystarczy je delikatnie podlać i już po kilku tygodniach wytworzą pierwsze kwiaty.

Szafirki w ogrodzie

szafirki-w-ogrodzie

W ogrodach można uprawiać kilka gatunków szafirków, m.in. szafirek armeński, szafirek szerokolistny czy szafirek groniasty.

Wymagania szafirków w ogrodzie

Szafirki są proste w uprawie i nie mają dużych wymagań. Preferują stanowiska słoneczne lub półcień. Mogą być sadzone pod koronami drzew lub krzewów.

Co do podłoża również nie są wymagające. Rosną w każdym rodzaju gleby z wyjątkiem suchej i jałowej.

Sadzenie

Szafirki sadzimy od połowy września do połowy października, na głębokość około 6-8 cm, w zależności od wielkości cebulki i w rozstawie około 7 x 10 cm.

Przy odpowiedniej pielęgnacji szafirki kwitną wczesną wiosną, już w marcu.

Pielęgnacja

Szafirki należy podlewać wiosną, szczególnie gdy jest sucho. Rośliny powinno się zasilać w kwietniu nawozem wieloskładnikowym lub kompostem.

Przekwitłe kwiaty szafirków warto usuwać, żeby nie doprowadzić do wytworzenia nasion. To może znacznie osłabić roślinę.

Zimowanie

Szafirki są mrozoodporne i z powodzeniem mogą zimować w gruncie. Nie wymagają nawet okrywania, jednak warto to zrobić, aby ograniczyć wysychanie podłoża i rozwój chwastów.

Wykopywanie

Szafirki mogą rosnąć w jednym miejscu przez kilka lat. Jednak po około 5 latach warto je wykopać w celu oddzielenia cebulek przybyszowych.

Cebulki szafirków wykopuje się w połowie czerwca, gdy liście rośliny zaczną zasychać. Po wykopaniu należy oczyścić cebulkę z ziemi i resztek liści. Przechowujemy ją do jesieni w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze nie większej niż 15°C.