Poradnik Zioła

Fitoterapia, czyli ziołolecznictwo – czym jest?

Ziołolecznictwo znane jest od dawien dawna, jeszcze przed wynalezieniem leków stanowiło niemal podstawę leczenia wielu schorzeń. Zdobyta wiedza oraz doświadczenie pozwalają na odpowiednie dawkowanie ziół. Zasadniczą kwestią jest dopasowanie odpowiednich preparatów w zależności od dolegliwości.

Ziołolecznictwo – co trzeba wiedzieć?

fitoterapia-czyli-ziololecznictwoJeden z najważniejszych aspektów odpowiedniego wykorzystania ziołolecznictwa to miejsce pozyskania ziół. Pierwszym i najłatwiejszym miejscem dostępu są sklepy zielarskie, które nie tylko mają bogaty asortyment, ale również wykwalifikowaną kadrę pracowniczą. Sklepy te są najlepszym wyborem jeśli mamy trochę czasu i chęci. Kolejnym miejscem, gdzie znajdziemy zioła jest apteka. Tam jednak zazwyczaj znajdują się gotowe preparaty z domieszką nieco sztucznych substancji. Ostatnim jednak najbardziej naturalnym sposobem jest własnoręczne zebranie ziół na łące, czy w lesie.

Popularne rośliny lecznicze – zastosowanie

Jedną z najpopularniejszych roślin leczniczych jest rumianek. Napar z rumianku wykazuje działania silnie przeciwzapalne i rozkurczowe, a także nieco uspokajające. Rumianek bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku bóli menstruacyjnych, problemach żołądkowych oraz bóli wszelkiego pochodzenia. Kolejna roślina to pokrzywa, oddziałuje ona na włosy, paznokcie oraz skórę. Świetnie także detoksykuje organizm i wspomaga odchudzanie. Mięta to zioło, które wiedzie prym w leczeniu dolegliwości żołądkowych, przyspiesza trawienie oraz przemianę materii, oprócz tego ożywia organizm. Lipa oraz malina to rośliny, które poradzą sobie niemal z każdym przeziębieniem. Wspomagają one wydalanie z organizmu toksyn oraz szybką regenerację organizmu.

Mniszek lekarski – podstawa ziołolecznictwa

Mniszek lekarski jest bardzo szlachetną rośliną pod względem ziołolecznictwa. Roślina ta wykazuje silne działania przeciwnowotworowe oraz przeciwcukrzycowe. Mniszek wpływa na regulację gospodarki węglowodanowej organizmu poprzez spowalnianie wchłaniania cukru z pożywienia do krwi. Mniszek lekarski bardzo często stanowi kombinację leczniczą w połączeniu z innymi ziołami wzmacniając ich działanie. Mniszek lekarski sprawdzi się także w przypadku problemów z działaniem nerek, wykazuje działania moczopędne.

Bezpieczeństwo w wykorzystaniu ziołolecznictwa

Bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od rozsądku i wiedzy w zastosowaniu ziół. Każda roślina szkodzi w nadmiarze i nie pomaga w zbyt małej ilości. Dlatego tak ważne jest wyważenie każdej dawki. Warto także zwrócić uwagę na aspekt alergii, które również występują w przypadku ziół.

Znane od dawno ziołolecznictwo pomaga w walce z przeziębieniami, rozstrojem żołądka, problemami z nerkami, wątrobą, a także w dolegliwościach bólowych. Na świecie znajdują się zioła na niezliczone choroby, często pozwalają uniknąć faszerowania organizmu kolejnym antybiotykiem.