Jaki jest idealny trawnik? Soczyście zielony, całkowicie pozbawiony chwastów, a przy tym perfekcyjnie równy i mocny jak murawa stadionu. Jednak utrzymanie trawnika przez profesjonalną firmę to bardzo długa usługa. Jest tak, ponieważ to szereg wielu czynności, które wymagają czasu, ale mimo to równie dobrze można je zrobić samemu.
Zawartość artykułu
Pierwszy wiosenny zabieg: wertykulacja
Wertykulacja to pionowe cięcie darni na około 5-15 milimetrów, którego celem jest usuwanie obumarłych części roślin, mchu lub nadmiaru filcu. Celem takiego zabiegu jest ułatwienie dostępu naszemu trawnikowi do wody, światła oraz tlenu. Zabieg ten przeprowadza się za pomocą specjalnych narzędzi takich jak specjalne grabie ogrodnicze lub w zależności od wielkości trawnika wertykulatorów ręcznego lub mechanicznego. Zabieg powinien być przeprowadzony najlepiej wiosną tuż po pierwszym koszeniu trawy, jednak nie w pierwszym roku po założeniu trawnika.
Wiosenne nawożenie
Nawożenie trawnika ma pobudzić jego wzrost i zregenerować uszkodzenia powstałe po zimie. Wczesną wiosną oraz późną jesienią warto na trawniku rozrzucić warstwę dobrze rozłożonego kompostu. To przyciągnie dżdżownice, które wprowadzą nasz nawóz głębiej w glebę, a z nim wszystkie niezbędne pierwiastki. Jeśli nie mamy kompostu warto tutaj skierować się ku biohumusi, czyli nawozowi z odchodów dżdżownic kalifornijskich lub nawozów mineralnych, które są oznaczone jako wiosenne, ponieważ zawierają duże ilości azotu odpowiedzialnego za wzrost trawy.
Koszenie – co i jak?
Jeśli nie będziemy regularnie kosić naszego trawnika ten straci swoją urodę oraz odporność. W trakcie sezonu źdźbło trawy potrafi rosnąć nawet do 5 centymetrów tygodniowo, więc trawnik powinien być koszony regularnie co 5 dni. Dla murawy przy domu odpowiednia długość to od 3,5 mm do 4 mm. Niższe koszenie może sprawić, że nasza trawa zbrązowieje, gdy nadejdzie susza. Nie można także doprowadzić do tego by trawa urosła powyżej 10 cm, ponieważ wtedy nie będziemy w stanie jej skutecznie kosić. Lepiej kosić często i mało, niż dużo i rzadko.
Jak odpowiednio podlewać trawnik?
Nasz trawnik powinniśmy podlewać co jakieś 2-3 dni używając od 8 do 12 litrów wody na 1m^2. Błędem jest podlewanie trawnika codziennie w mniejszych ilościach, ponieważ tylko dzięki intensywnemu nawodnieniu woda będzie mogła przeniknąć do głębszych warstw gleby. Najlepszą porą do podlewania trawy jest ranek, ponieważ wtedy trawa spokojnie przeniknie do głębszych warstw ziemi. Należy unikać podlewania w południe, gdyż ze względu na temperaturę woda będzie odparowywać.
Trawnik to wizytówka naszego ogrodu, więc warto zadbać by był on zielony i zdrowy. Wymagać to będzie od nas sporych nakładów pracy, ale efekty będą tego warte, ponieważ nawet najpiękniejszy ogród będzie źle wyglądać, jeśli trawa nie będzie zadbana. A przecież najważniejsze jest by ogród cieszył nasze oczy, prawda?