Byliny Poradnik

Popularne byliny w ogrodzie – jakie byliby sadzimy w naszych ogrodach?

Pięknie i ciekawie zaaranżowany ogród to marzenie wielu osób, gdzie cała sztuka polega na dobraniu odpowiednich roślin. Byliny są zatem idealnym kandydatem do nasadzenia na nasze rabaty kwiatowe. Znalezienie interesujących rozwiązań aranżacyjnych jest w przypadku bylin bardzo proste, a wszystko to za sprawą ogromnej liczby gatunków tych roślin.

Czym są byliny? Charakterystyka

popularne-byliny-w-ogrodzieByliny są roślinami żyjącymi dłużej niż dwa lata, dlatego zalicza się je do roślin wieloletnich. Ich charakterystycznymi cechami są niezdrewniałe części nadziemne, jak również fargmenty podziemne, takie jak kłącza, cebule i bulwy. Byliny bardzo dobrze radzą sobie w trudnych warunkach – można je spotkać nawet w górach wysokich oraz tundrze. Patrząc na położenie pąków w niekorzystnym dla rozwoju okresie wyróżnić można hemikryptofity, kryptofity oraz chamefity. Byliny bardzo często wydają zarodniki lub nasiona. Byliny ogrodowe to bardzo zróżnicowana grupa – dostępne są zarówno okazy niskie oraz wysokie, różnią się one kształtem i kolorem, dzięki czemu można z nich tworzyć piękne kompozycje kwitnące od wiosny do później jesieni.

Rodzaje bylin

Jak już wspomniano, byliny to bardzo zróżnicowana grupa roślin. Do najpopularniejszych przedstawicieli zalicza się:

  • jeżówkę – bylina o bardzo dużych, dekoracyjnych kwiatostanach, wprowadzająca wiejski, sielankowy klimat, której odmiany różnią się wielkością i kolorami kwiatów,
  • ciemiernik – roślina wytrzymała i mało wymagająca, która nie lubi przesadzania,
  • łubin – bylina z rodziny motylkowatych Leguminosae, o sztywnych, grubych i mięsistych łodygach, dłoniastych liściach i motylkowych kwiatach zebranych na szczytach pędów w proste grona lub kłosy,
  • tawułkę – bylina z rodziny skalnicowatych Saxifragaceae, sięgająca do 150 cm, odznaczająca się sztywnymi pędami i podwójnyie pierzastymi, szosrtko owłosionymi liśćmi o karbowanych brzegach,
  • płomyk wiechowaty – bylina z rodziny wielosiłowatych Polemoniaceae o sztywnych i lekko drewniejących łodygach oraz długich i lancetowatych liściach,
  • ostróżkę – bylina tworząca rozetę dłoniasto lub palczasto pierzastych, owłosionych na brzegach liści, osadzonych na długich ogonkach, ponad które wyrastają rozgałęziające się pędy długości od do nawet 200 cm.

Pielęgnacja bylin

Pielęgnacja bylin to proces zależny od pory roku. Wiosną, kiedy sadzimy byliny należy przygotować dla nich miejsce, przekopać ziemię i ją odchwaścić. Gleba powinna zostać zasilona kompostem (warstwa co najmniej 3 cm). Latem najważniejsze jest regularne nawadnianie, jednak należy pamiętać, że starsze byliny lepiej podlewać rzadziej dużą ilością wody. Częste podlewanie nieduzą ilością wody skutkuje wytworzeniem płytkiego systemu korzeniowego i nabyciem przez nasze rośliny wrażliwości na suszę. Latem należy również skupić się na podparciu pędów, które kładą się na ziemi.

Jesienią trzeba pamiętać o okryciu wszystkich świeżo posadzonych bylin około 10-centymetrową warstwą liści, czy też stroiszem. Podczas bezśnieżnych i mroźnych zim byliny należy je osłonić cienką warstwą stroiszu lub włókniną. Zimą rabata znajduje się w stanie spoczynku, co daje czas na planowanie jej wyglądu w kolejnym sezonie.

Byliny to rośliny wytrzymałe, które bardzo dobrze radzą sobie w trudnych warunkach. Mnogość odmian i gatunków bylin sprawia, że znalezienie odpwiednich rozwiązań aranżacyjnych jest bardzo proste. Pielęgnacja bylin to proces niemalże całoroczny, który nie wymaga jednak ogromnego wysiłku.